Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.08.2011 00:45 - Индианците
Автор: dedenze Категория: История   
Прочетен: 5016 Коментари: 2 Гласове:
7

Последна промяна: 05.08.2011 11:31

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

 

       В света на капитала, изучаването на историческите истини е особено трудно. В повечето случаи за това няма достатъчно средства и политическата украска може да ги деформира напълно. В средата на 19 век се появява науката американистика, в основата на която стои изучаването на живота и културата на индианците. Неин основоположник е американеца Л.Г. Морган (1877г.) По- късно, голямо участие вземат група чехски учени, сред които водешо място има Милослав Стинг. Тук ще се опитам, синтезирано да опиша основните факти, според изследванията на този учен и други известни данни.

 

       Счита се, че в Америка, преди 30000 години, не е имало население от хуманоиди. То се появява, чрез миграция от северо- източна Азия, първо в Северна Америка, после и в Южна, където се заселват и хора от Австралия и Океания. Появяват се хиляди племена на родова основа, прехранващи се с лов и събирачество. По- високо развитие получават заселените край реките Мисисипи, Охайо и Елинойс. Над 1000 езика в повече от 100 езикови групи, малка част от тях развиват самостоятелна писменост и то след 3-4 век от новата ера, след развитие на земеделието. Затова е трудно да се определи и фактическият път на развитие и култура. Основните растителни видове отглеждани от индианците са: царевица – над 10 вида, боб, тиква,сортове ориз, люти чушки, салати, тютюн, какао, картофи, домати, плодове и пр…. Познавали са алкохолните напитки от ферментирали плодове. Имали са кучета и са отглеждали костенурки, пуйки, лами и пр.... Обработката на земята се е извършвала с дървена мотика. Живеели са в пещери и каньони, където помещенията са били долепени едно до друго като пчелна пита, отделени със стени от печена глина. Археологическите разкопки откриват в подобни градове до 650 помещения. Познавали са грънчарството и са изработвали различни съдове и украшения без прилагане на грънчарското колело. Мъжете са ловували и изработвали примитивни оръжия. Тъкали са дрехи и постелки и изработвали глинени изделия съвместно с жените. Земеделието основно е било женска работа. Преобладавал е матриархата до 3- 5 век от н.е.. Мъжете са се нанасяли в дома на жената и са имали права на гости. “Развода” е ставал без всякакви затруднения – мъжът си е отивал и при жената са оставали децата. Тя е била главата на семейството и е получавала равен дял от добитата реколта.

 

       Религията е имала изключително важно място в живота на индианците. Всяка родова група е имала име на растение или животно и в зависимост от него се развивал и религиозен култ и обряди. Главни божества са били слънцето, земята – майка, змията като прародител. Обредните танци са се изпълнявали с множество маски и кукли, изобразяващи различни божества. Свещенослужителите – жреци са имали ритуални помещения в които е можело да влизат само те. Изграждали са се множество погребални могили завършващи с дървен храм или светилище. Някои от тях, имали форма на степенчата пирамида от пръст, най- голямата е с размер 350х210х 30 метра. Други представлявали сложни фигури, простиращи се на стотици метри. До сега няма обяснение на тяхната роля и място в живота на древните, много са разрушени и унищожени. В повечето религиозни схващания, смъртта е преход към по- добър живот на друго място. Особено ценена е била смъртта в битка, от мълния или доброволното жертвоприношение на боговете, тогава неговата душа се отправяла в слънчевото царство. За другите души било отредено по-семпло, но също добро място. Войната се е приемала като служба на боговете с мистически смисъл и нейното обявяване е съпътствано от дълъг дипломатически ритуал, чрез който можело да се избегне. В бойните действия, целта е била повече пленници, по-малко жертви. Пленените са приемали съдбата си спокойно, рядко са правели опити за бягство и са приемали приношението им в жертва като нещо достойно. Това до голяма степен обяснява, кървавите, индиански ритуали.

 

       Общественото устройство в повечето случаи се състояло от знатни привилигировани, свещенослужители, работници и роби. В съвременният смисъл на думата, частна собственост не е имало, всяка група е имала определено предназначение. Знатните са ръководели общността и създавали правилата, Свещенослужителите, освен религиозните въпроси са обогатявали и пренасяли научните знания и умения. Работниците са били и войни в случай на нужда, при заслуги и проявена храброст е можело да влязат в групата на знатните. Робите са били два вида – пленници и закононарушители, те са имали право да се самооткупят, като дадат клетва, че за определен срок ще платят цената си, ако бъдат пуснати на свобода. Цената не е била висока, от порядъка на 100 зърна какао. Формирала се е и класа на търговците, доставящи и продаващи различни стоки. Всяка класа е създавала семейство, основно в същата група, кръвосмешението и многоженството е било нещо нормално, особено за знатните. Племенният начин на живот и разликите в религиозните вярвания, създават едно, много голямо, културно разнообразие. Същевременно са пречка за създаване на силна държава и обединение, което по- късно е умело използувано от всички завоеватели.

 

       Индианците в доколумбова Америка, не са познавали колелото, барута, нямали са коне, каруци, талиги и впрегатни животни. Богатите, природни дадености са осигурявали нормален живот с прости средства. Когато почвата в определен район се изтощи от еднотипно отглежданите култури, просто са се местели на друго място. В Централна и Южна Америка се развиват и най- високите индиански цивилизации на толтеки, олмеки, паракас, наска,аймара, мочика, ацтеки, инки, маи … В много отношения, техните постижения в наука, строителство и култура надвишават европейските, по това време. До днес излизат нови доказателства в това отношение. Ще посоча само някои от тях:

 

        Паракас( южно Перу) – известно с богати погребения на мумифицирани хора, златни изделия от чисто злато и смес с мед. Черепите на повечето са изкуствено деформирани по време на растежа, на множество от тях са извършвани трапанации и монтирани златни пластини. Явно древните им лекари са можели да извършват сложни операции. Откритите инструменти, също говорят за това – пинсети, обсиданови ножове, игли, турникети и пр…

 

        Наска (южно Перу) – без помощта на грънчарското колело създават съвършени по форма с повече от 10 цвята глазирани, умело рисувани изделия, както и уникални тъкани. Най- поразителни са монументалните каменни рисунки, прави линии и спирали, изображения на птици, паяци, риби, змии, маймуна, лисица  и пр… които могат да се видят само от височина на птичи полет.(наоколо няма планини и хълмове) Датирани 1-5 век от н.е.. Правите линии, повечето са точно равни на  182 метра. Една от тях показва точно положението на слънцето при равноденствие…

 

        Мочика – създават културата Чиму.( Перу – Лима) В главния град Чан- Чан живели повече от 60000 души. В основните сгради се появяват фризове, един от най големите с размер 7х14 метра изобразява хора птици, държащи в уста- клюн риби и раци. В града има и 4 пирамиди, които явно са били гробници на управляващата династия. Улиците са до 25 метра широки и града е обграден с над 50 свързани помежду си крепости на десетки километри. Открита е и стена широка 5 метра , висока 3 с дължина 64 километра. (Подобно на Великата китайска стена) Първи в Южна Америка правят сплави и откриват бронза. Култа към Луната се свързва с множество сребърни изделия...

 

      Аймара – оскъдните исторически данни ги сочат като едни от основателите на най- значителният град – Вечният град ( наречен по късно от инките - Мъртвия град). Култувият център се е състоял от от четири постройки на площ 500х1000 метра и Вратата на слънцето. Издялана от андезит, вратата е тежала стотици тонове, като горната част е била украсена с релеф в средата на който е стояла голяма човешка фигура. От главата и излизали лъчи, завършващи с глави на пума. Предполага се, че това е изображение на главния бог. В града има множество каменни монументи и колони с огромни размери. Подобно на египетските пирамиди са строени от каменни блокове с тегло над 150 тона и труда на десетки хиляди работници. Освен това, тези индианци открили и способ за сушене на картофи и получаване на картофено брашно, преди стотици години...

 

      Ацтеки – настаняват се на блатист остров в езерото Тескоко в Мексиканския залив, идват от севера. С огромни усилия разширяват територията си, чрез плаващи салове, покрити с пръст от дъното на езерото, построяват мост свързващ ги със сушата с дипломация обединяват и управляват останалите племена. Ацтеките създават търговските връзки от, които започват да печелят значително. Търговците имали самостоятелност и не зависели от централната власт. Ацтеките успели да обединят 38 племенни протектората, като ги заставят да плащат данъци на централната власт. Ацтеките имали писменост и отделяли голямо внимание на науката и обучението. Училищата били два вида – за обикновените ацтеки , където се обучавали основно за земеделска работа, строителство и военни умения и други за прелигированите семейства. Във вторите се изучавало религия, организация и история, писане, четене,астрономия, астрология, поезия и ораторско майсторство. Образованието било задължително с висока дисциплина. Особено място имало изучаването на ацтекската философия и медицина, която била доста по- напред от европейската. След Слънцето и Луната, ацтеките изучавали движението на Венера и знаели точно периода за една обиколка на Слънцето – 584 дни. От какаови зърна първи създават шоколада. Ацтеките имали много богата и зряла литература, която до днес удивява. Притежавали изтънчен, естетически вкус в украсата, накитите, строителството и архитектурата. От злато правели великолепни украшения, за съжаление много малко са достигнали до днешни дни. Ограбеното от испанските завоеватели се претопявало на кюлчета...

 

      Инки – владенията се простирали близо до езерото Титикака и обхващали част от територията на днешна Боливия, Чили, Аржентина, Перу и Еквадор. До днес са се съхранили много легенди, те нямат писменост, счита се за подобен опит т.н. възлово писмо. Главен град Куско, строен с огромни усилия и великолепие. Централният храм- Инти, на бога Слънце, почти всичко е било изработено от чисто злато и скъпоценни камъни с монументални размери. Подобен бил и интериора на храма за богинята Луна, където всичко било сребърно. Календара им съдържал 365 дни, разпределени в 12 месеца. Храмовете се обслужвали от невести на слънцето – подбрани, девствени момичета след десет годишна възраст. От всички съоръжения на инките най – голямо възхищение заслужават пътищата. Двата най- важни пресичат цялата империя. До днес се счита, че са едни от най- големите в света, единият от тях достига 5250 километра, преминаващ всякакви, природни препятствия. По протяжение на пътищата има постройки и складове с храна за пътниците и войската. Пощата и съобщенията се извършвали от тренирани бегачи, всеки обслужващ по 3 километра,така доставките се извършвали със скорост 400 километра за ден. Предполага се, че инките са имали пиктографическо писмо, което е било привилегия само на отбрани хора и кръвни родственици на управляващите. Възловото писмо е било свързано само с числена информация. Инките са имали поезия, танци, театър и спортни състезания. Обръщали са голямо внимание на интериора...

 

     Маи – тяхната култура се появява още преди н.е. заложена от техните предци – олмеките. Те създават собствена писменост и календарна система. За голямо съжаление испанските конкистадори през 1562 година изгарят почти всички, писмени документи и материали на маите с фанатично удоволствие. В математиката, маите първи използуват и означават нулата, изработват точна система за номерация. Използуват дванадесетична система за изчисления и запис с което лесно могат да се изчисляват и записват астрономически цифри. Самата астрономия на маите се отличава с голяма точност. Определят въртенето на Луната с точност до петия знак след десетичната запетая, лунните затъмнения, фазите на Марс и пр… Тяхната архитектура и числото на оставените паметници на културата, значително превишава останалите индиански племена. Един от най- големите им градове Чичен – Ица е бил с население над 200000 души с уникални хидромелиоративни съоръжения и каменни пирамиди…

 

      И така, докъто Колумб открил Америка в 1492 г. и Европа научила подробности за нея. Реално от тук започва и физическото унишожение на индианците, тяхното културно и битово претопяване, изселване и ограбване на всичко по- ценно. Първи са испанците с десетки тонове злато, след това почти цяла Европа с пълно завладяване на Северна Америка. Пословичен е случаят с “купуването” на остров Манхатън от САЩ, за което на индианците са заплатени 24 долара.

image
imageimage

imageimage

image

image


imageimage





Гласувай:
7



Следващ постинг
Предишен постинг

1. kabuli - Спараток,
04.08.2011 12:27
къде са твоите траки? А, забравих, че индианците са произлезли от пловдивските "майни", които са преки потомци на траките! Смешко!
цитирай
2. dedenze - Не разбирам коментара и спора.
08.08.2011 10:48
Но се счита, че в България живеят около 40 индианци. Какъв ли страшен зор са видели за да дойдат тук !?
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: dedenze
Категория: Лични дневници
Прочетен: 3475256
Постинги: 1099
Коментари: 3677
Гласове: 4613
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930